Mysliaca ženaNáš dnešný príspevok ocenia hlavne tí, ktorí si radi vyberajú, nech už ide o čokoľvek. Špeciálne pôjde o povinné zmluvné poistenie, ktorého poskytovateľov je skutočne dosť. Výber toho najlepšieho je o to dôležitejší, pokiaľ nemáte k dispozícii neobmedzený počet finančných prostriedkov a vyberaný produkt je zákonom nariadený. Poisťovní je na slovenskom trhu pomerne dosť, a preto sa aj ich ponuka bude viac-menej líšiť. Pochopiteľne, niekedy viac a niekedy menej. Rozdiely môžu predstavovať až stovky eur. Aby ste čo najviac ušetrili, predstavíme vám ako porovnať povinné zmluvné poistenie. Ide o maximálne jednoduchú metódu, ktorú zvládnu všetci. Na pomoc im stačí len technický preukaz vozidla prípadne vodičský preukaz jeho majiteľa.

Poďte na to online

Porovnanie povinného zmluvného poistenia nemusí byť nič príjemné, ak si predstavíte, koľko ponúk musíte prelúsknuť. Vďaka jednej stránke si však ušetríte 95% času. Jednotlivé ponuky by ste mohli zisťovať aj niekoľko hodín, ak nie dní. Vďaka jedinému kliku si ich môžete študovať už do 10 minút. Vašou úlohou len bude vypísať niekoľko údajov o poisťovanom vozidle, aby kalkulačka vedela vygenerovať výsledky.

Ak ste sa teda rozhodli porovnať PZP online tak, že ste si klikli na hore vyznačený výraz, urobili ste maximálne dobre. Nikde sa nemusíte chystať ani ponáhľať. Vaše možnosti si zistíte z domu do niekoľkých sekúnd v hocakom čase. O polnoci si spomeniete, že ste si zabudli uzatvoriť toto zabezpečenie, necháte si jednotlivé ponuky porovnať, z ponuky o niektoré požiadate a do pár chvíľ vám mailom príde zelená karta. Nie je to super? Nezabudnite si ju však vytlačiť, ináč by vás mohli policajné hliadky pokutovať. Originál zelená karta vám príde na domácu adresu po tom, čo poisťovňa zaeviduje platbu poistného.

Čo pre porovnanie urobiť?

Povedzme si teraz, z čoho bude pozostávať vaša úloha. Čo to sme vám už naznačili vyššie. Prvým krokom je kliknutie na hore vyznačený odkaz a zapnutie kalkulačky na výpočet ponúk. Vďaka tomu si budete môcť porovnať ponuky. Čo od vás bude kalkulačka požadovať? V prvom rade zadanie niektorých údajov o vozidle a o vás. Vypísanie a výpočet sú bezplatné a nezáväzné. Ak ste všetko zadali, formulár odošlete, ako ináč, jediným klikom. Do niekoľkých sekúnd môžete pozorovať výsledky.

Porovnanie povinného zmluvného poistenia vám zobrazí rôznorodé ponuky, najlacnejšie, najdrahšie, najlepšie, najvýhodnejšie. Vy si môžete zvoliť podľa toho, čo vyhovuje vám. Nájdete tam ponuky od poisťovní Allianz, Axa, Komunálna poisťovňa, Kooperativa, Generali, Union, UNIQA atď. Takže naozaj budete mať z čoho vyberať. Ak sa vám nejaká ponuka zapáči, len stačí, ak si na ňu kliknete.

Prečo ho nariaďuje zákon?

Zákony a sudcovské kladivkoPovinné zmluvné poistenie je nariadené zákonom, a preto, ak sa rozhodnete jeho ponuky porovnať, urobíte veľmi dobre. Už vyššie sme naznačili, že rozdiely v poistnom môžu presiahnuť až 300 eur za ten istý druh vozidla. Prečo je ale zákonom nariadené? Je to preto, aby vinníci z miesta spôsobenia udalosti neutekali. Poisťovňa čiastočne preberá zodpovednosť za spôsobenú škodu tak, že prepláca spôsobené škody. Ešte donedávna to bolo tak, že ak niekto niekomu niečo poškodil, okamžite sa snažil utiecť. Hlavne preto, že sa bál toho, koľko za to bude musieť platiť. Dnes už môžete tieto obavy hodiť za hlavu. Práve vďaka povinnému zmluvnému poisteniu. Samozrejme, nezabudnite pri tom na to, že poisťovňa hradí len tie škody, ktoré ste spôsobili iným účastníkom cestnej premávky, nie sebe.

Koľko škôd môže poisťovňa nahradiť? Môžeme to vyčísliť až v miliónoch. Nemusíte sa báť, že poisťovňa preplatí len časť vami spôsobených škôd. Za istých podmienok vie vaše povinné zmluvné poistenie preplatiť úplne všetko. Vyňaté sú tie škody, ktoré boli spôsobené úmyselne. Zákon totiž upravuje nielen vaše povinnosti, ale aj povinnosti jednotlivých inštitúcií. Poisťovniam nariaďuje poistné krytie do výšky 1 milióna eur pri spôsobení materiálnych škôd a pri zdravotných škodách až do 5 miliónov. Existujú však aj také ponuky, ktoré majú krytie navýšené, prípadne sa na nich môžete podieľať istou výškou spoluúčasti.

Na aké vozidlá sa vzťahuje?

Povinné zmluvné poistenie sa nevzťahuje na všetky dopravné prostriedky, ale väčšinu z nich. Týka sa aj motorových, ale aj nemotorových vozidiel. Napr. auto, motocykel, prívesný vozík, skúter, dodávka, kamión, traktor, vysokozdvižný vozík či iné pracovné a poľnohospodárske stroje zo zákona nie sú vyňaté. Hoci sa niektoré v premávke vyskytujú len zriedkavo, no svojou prevádzkou môžu spôsobiť poškodenie či už osobám alebo vozidlám. Vo vzduchu koluje aj taká fáma, že je potrebné len pre vozidlá s EČV. Na základe vyššie uvedených príkladov vidíte, že to nie je pravda. Ako jediné aplikovateľné pravidlo na to, ktoré prostriedky toto zabezpečenie potrebujú a ktoré už nie, je nasledovné. Potrebujú ho také vozidlá, ktoré na svoju prevádzku potrebujú platný technický preukaz.

Pokuty vás neminú ani niekoľko rokov po jazde načierno

Pokiaľ policajná hliadka pri zastavení vozidla zistí, že jazdí bez poistenia, majiteľovi resp. vodičovi takého vozidla hrozia vysoké pokuty. Jednorazovo sa môžu pohybovať až okolo niekoľkých stoviek eur. Vec sa však môže dostať na Obvodný úrad aj niekoľko rokov po tomto fakte. Konkrétne do 2 rokov od tohto priestupku vás môžu pokutovať sumou 3 330 eur.

Pri spôsobení dopravnej nehody alebo škodovej udalosti bez poistenia budú sankcie oveľa vyššie. K vyššie uvedeným pokutám musíte prirátať všetky spôsobené škody, pretože ich budete musieť zaplatiť z vlastného vrecka. Teraz si uvedomte, že poisťovňa môže vzniknuté škody kryť až v miliónoch eur. Kde by ste na to zobrali vy?

V príspevku ste sa mohli dozvedieť ako čo najjednoduchšie, najrýchlejšie a bezplatne porovnať povinné zmluvné poistenie, aby ste získali to najlepšie pre vás. Pre viac informácií si môžete prečítať aj nasledujúci link, prípadne online kalkulačku vyskúšať ihneď na hore vyznačenom výraze.

Ako porovnať povinné zmluvné poistenie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *