Bohatý muž s vreckami peňazíAk si potrebujeme finančne pomôcť, prvá myšlienka sa týka príbuzných, ktorých by sme mohli osloviť. Nie každý však má takých príbuzných, ktorí by mali z čoho požičať prípadne nie každému dovolí hrdosť „žobroniť“ o peniaze svojich blízkych. Na trhu sú ale dve základné inštitúcie, vďaka ktorým môžete získať finančné pôžičky, a síce bankové  a nebankové spoločnosti. Rozdiely v nich sú pomerne veľké, netýkajú sa len úrokov, ale aj podmienok na žiadateľa, doby splatnosti, ale napr. aj výšky požičanej sumy. Podľa toho, čo chcete a za akých podmienok to môžete získať, si môžete vybrať z troch základných typov tejto finančnej pomoci. Pozitívnym je aj to, že v súčasnosti je u nás pomerne dosť poskytovateľov, takže určite budú niektoré ponuky výhodnejšie než druhé. Jedno je však isté, tie najlepšie a najvýhodnejšie bankové a nebankové pôžičky získate online.

Základné rozdiely

Aby ste vedeli, ktorú spoločnosť vo vašom konkrétnom prípade osloviť, ponúkame vám základné rozdiely, ktoré sa vám pomôžu rozhodnúť.

  1. Úroková sadzba, RPMN

To, od čoho sa väčšina pri rozhodovaní odpichuje, je výška úrokovej sadzby. Tá sa pri nižších sumách pohybuje na rovnakej úrovni aj pri bankových aj pri nebankových pôžičkách. Pri sumách cca do 5 000 eur môže dosahovať aj 30%. Pričom je šanca, že práve banky budú mať už od niekoľkých tisíc nižší úrok. Pri vyšších aj desaťtisícových sumách je úrok nižší. V nebankových spoločnostiach väčšinou nejde pod 10%, zatiaľ čo banky nejdú nad dané percento. Dokonca sú v súčasnosti ponuky s 0%-ným úrokom.

Nech už sa rozhodujete medzi bankovými alebo nebankovými pôžičkami, dôležitejšiu výpovednú hodnotu nemá úrok, ale RPMN. Ročná percentuálna miera nákladov udáva vašu reálnu ročnú stratu na danom produkte. Ide o číslo, ktoré môže byť vyššie ako úrok, pretože v sebe obsahuje okrem neho aj iné poplatky s daným produktom spojené. Maximálna hodnota tohto údaja môže byť v súčasnosti 33%.

  1. Výška požičiavanej sumy

Vo všeobecnosti by sme mohli povedať, že nebankové pôžičky ponúkajú nižšie sumy, zatiaľ čo bankové sú vhodné pre žiadosti o vyššie sumy. Konkrétne, pri prvom type môžete žiadať väčšinou o sumy do 30 000 eur, pričom začať môžete už od 20 eur. Zriedkakedy sa stretnete s vyššími poskytovanými sumami. V bankách ide väčšinou aj o státisíce, niekedy aj milióny eur (hlavne pre podnikateľov).

  1. Spôsoby požiadania

Bankové a nebankové pôžičky sa líšia dokonca aj tým, ako o nich môžete požiadať, pričom ich spája jedine online metóda. Osobné žiadosti sú možné hlavne v bankách, pretože nebankovky majú svoje pobočky len zriedkavo. Telefonické žiadosti sú naopak skôr záležitosťou druhého zmieneného typu spoločností, pričom sú už aj tie na ústupe vďaka online pripojeniu. Okrem toho môžete nebankové pôžičky získať aj cez sms, čo však nie je veľmi výhodné, pretože sa s tým spájajú vysoké poplatky a zdĺhavosť vybavovania.

  1. Nároky na žiadateľa

Pravdepodobne vám nepovieme nič nové, ale pokiaľ potrebujete finančnú pomoc získať za čo najjednoduchších podmienok, určite sa nie je dobré obrátiť na banku. Pôžičky ako napr. bez registra, bez dokladovania príjmu, bez ručenia, pre nezamestnaných dôchodcov, ženy na materskej či študentov sú nebankové. Bankové produkty preverujú všetko, len aby si boli istí, že ste dôveryhodný a že s vami nič neriskujú. Nároky sa samozrejme stupňujú aj podľa toho, o akú sumu žiadate. Pôžičky s vyššou žiadanou sumou, budú ako v bankových, tak aj v nebankových spoločnostiach náročnejšie na získanie.

  1. Doba splatnosti

Medzi dôležité údaje ohľadom finančných záväzkov patrí aj dátum splatenia dlhu. Všeobecne platí, že nebankové pôžičky ju majú kratšiu, zatiaľ čo bankové vám aj pri relatívne nižších sumách vedia ponúknuť aj niekoľko rokov splatnosti. Pre príklad si uveďme, že sumy do 500 eur sa v nebankovkách splácajú maximálne 30 dní s možnosťou predĺženia za príplatok. Banky vám pri takýchto sumách ponúkajú aj niekoľko mesiacov. Pri vyšších hodnotách to môže byť maximálne 30 rokov.

Výpočet najlepšej ponuky pomocou kalkulačky

Kalkulačka položená na stoleAk nechcete na vašu aktuálnu finančnú potrebu doplatiť, bolo by najlepšie, aby ste urobili jedno. A teda využili online kalkulačku na porovnanie bankových a nebankových pôžičiek, ktorá vám zobrazí tie najlepšie a najvýhodnejšie ponuky na trhu. Bude obsahovať detailné údaje, takže hneď uvidíte, čo sa oplatí a čo už nie. Vďaka nej uvidíte aj to, že rozdiely môžu predstavovať aj desaťtisíce, nielen zopár desiatok eur. Bankové a nebankové pôžičky si môžete online porovnať úplne bezplatne a nezáväzne. Pre to najlepšie pre vás stačí vypísať len 4 základné údaje o finančnej pomoci, ktorú potrebujete. Priamo z výsledkov aj môžete o niektorú z ponúk požiadať.

Pokiaľ je vašou potrebou suma pod 5 000 eur, je lepšie využiť individuálne online kalkulačky jednotlivých bankových a nebankových pôžičiek. Alebo alternatívou je vypísať multižiadosť, ktorá je dostupná aj online. Tá odošle žiadosti do rôznych spoločností a tie vám budú zasielať jednotlivé návrhy. Vybrať si môžete ten, ktorý sa vám bude pozdávať najviac.

Aký produkt si vybrať?

Nebankové pôžičky ihneď vám vedia sumy do 500 eur sprostredkovať za skutočne jednoduchých podmienok do 10 minút maximálne do 24 hodín. V bankových spoločnostiach by ste túto možnosť mali iba ak máte povolený prečerpaný limit. Na vyššie sumy, do 5 000 eur, je potrebné počkať aj 7 dní, pričom nároky na získanie sú náročnejšie aj v tých spoločnostiach, u ktorých ste predchádzajúci produkt mohli získať veľmi ľahko. O klasické dlhodobé pôžičky žiadame hlavne bankové spoločnosti, pretože tie ich ponúkajú najvýhodnejšie a s dlhšou dobou splatnosti. Nebankové nie sú veľmi výhodné, iba ak pre tých, ktorí nespĺňajú kritériá na poskytnutie bankovej finančnej pomoci.

Bankové a nebankové pôžičky sú a stále budú aktuálnou témou, o ktorej viac sa môžete dočítať aj v tomto článku.

Bankové a nebankové pôžičky – porovnanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *